ďťż
They seem to make lots of good flash cms templates that has animation and sound.

cis- i problem drzew pod ochroną

sys - 26-08-2008 09:15
...mam pytanie na temat przesadzania drzew pod ochroną. Poprzedni właściciel zasadził wokół domu różne drzewa i krzewy , z reguły tuje, świerki...okazuje się, że drzewo które rośnie tuż przy bramie to cis, który jest pod ochroną...niestety coś z tym cisem muszę zrobić ponieważ stara brama będzie zamieniona na nową, odsuwaną...do tego dochodzi jeszcze sprawa owoców które przyciągają osy, jest ich cała masa, a do tego w tej chwili są bardzo agresywne gdy zbliża się ktoś do bramy, pogryzły moją matkę, zatakowały mnie(szok, pierwszy raz coś takiego przeżyłem)...
...czy mogę przesadzić to drzewo? Gdzie po zezwolenie?

Elfir - 26-08-2008 11:12
jeżeli cis jest duży - mała szansa na to , ze się przyjmie. Cis mozesz strzyc utrzymując niewielka bryłę krzewu - bardzo dobrze regeneruje.
Nawet stare okazy znoszą silne ciecie - rozłożyć je na kilka lat i z dużego drzewka cisowego można zrobić mały stozek lub kule.

A najlepiej zadzwon do swojego Wydziału Ochrony Środowiska.dusia2006 - 26-08-2008 12:25
sys czy to ten na pierwszym zdjęciu w dzienniku? jeśli tak, to bez szans na przesadzenie Twoim sposobem, tamte też raczej nie miały szans, ale tak jak pisze Elfir możesz chlastać jak chcesz i uformować jak chcesz, w skrajnych przypadkach nawet tak jak tu :wink:
a w ogóle to drzewo to majątek nie tylko na rynku, coś wymyśl i działaj z głową, może pięknie zdobić Twój kloceksys - 26-08-2008 14:07
dusia2006 :D ...tak to ten, a zaraz za nim jest świerk srebrzysty ( dzięki za przypomnienie mi o dzienniku - muszę dużo uzupełnić :roll: )
....chyba jakiegoś pięknego, ciemnego, jesiennego popołudnia przytnę go równo z płotem i zacznę "przyzwyczajać" widok do jego braku.
...co do przesadzania przypomniałem sobie, że na ogrodzie też miałem parę różnych tujek i krzewów które przesadziłem na działkę kolegi , później okazało się że jeden krzew (ok 3m wys.) to cis... i ze wszystkich wykopanych przezemnie drzewek i krzewów ten tylko się przyjął choć już myśleliśmy że będzie "lipa";) (po ok 1,5 roku wypuścił nowe gałązki)... ale kolega zredukował go do wielkości pnia.
...jednak tamten cis był u mnie na ogrodzie, niewidoczny, ten natomiast jest na widoku...[/list]

dusia2006 - 26-08-2008 14:32
eeeeeeeeeetam do płota :evil: będzie paskudnie, choinkę byś chociaż dzieciom z tego zrobił
i co będę potem w dzienniku oglądać? płot?!! :wink:

zrób zdjęcie frontu i narysuj jak to ma być docelowo, tnij stopniowo, już teraz możesz zacząć, on się świetnie zagęszczasys - 26-08-2008 16:06
http://images48.fotosik.pl/5/4aa627fd703346b2m.jpg http://images34.fotosik.pl/350/17c0db84a7e60979m.jpg

oto fotki, jeszcze ciepłe ;)

...niestety cis stoi na drodze szyny prowadzącej nowej bramy, pozatym podoba mi się bardziej ten świerk ( i jego zamierzam oświetlić na święta ;) )

...cisa zamierzam zrównać z wysokością płotu, czyli jakieś 1 m, jak oddbije na wiosnę to przesadzę go na działkę kolegi , mam nadzieję że nikomu nie wpadnie to w oko :)... no chyba że do wiosny uschnie :lol:

...niestety sposobów prawnych brak...Mirek_Lewandowski - 26-08-2008 19:59
Pod ochroną, na stanowiskach naturalnych. Ogrodowe wynalazki chronione nie są, co nie przeszkadza, że stawka za wycięcie jest najwyższa z możliwych.
Świerk "srebrny" straszy na środku trawnika w co drugim ogródku. Ten cis jest wiele bardziej cenny. Nie da się ominąć?sys - 26-08-2008 20:10
w tym roku raczej bramy nie zrobię, więc do wiosny mam czas na myślenie...cisa napewno przytnę, zaraz po osach :evil: ... niestety bramy nie da się przesunąć. Sadzony był w czasach gdzie o bramach przesuwnych można było pomarzyć a standardem były te samoróbki z siatki ogrodowej.

...ale zaciekawiło mnie co napisałeś o tym że "wynalazki ogrodowe" chronione nie są...

...a świerku srebrnego będę bronił ;)...toć to choinka:)Mirek_Lewandowski - 26-08-2008 20:16
No choinka, i co z tego. Za -naście lat będziesz kombinował mocno, jak cholerstwo wyciąć, żeby się na dom nie obaliło. Cofnął bym bramę, a cisa bym nie wyciął. No ale to moje odczucia, masz prawo decydować.sys - 26-08-2008 20:26
może i masz rację z tą choinką... kiedyś myślałem, że najlepiej byłoby żeby cisa wykopać i przesunąć w miejsce świerku, a świerk dać na opał. Niestety cis słabo aklimatyzuje się na nowych miejscach więc podejrzewam że przesunięcie go choćby o 2 m mogłoby spowodować jego uschnięcie.
...narazie do wiosny mam nad czym myśleć...Mirek_Lewandowski - 26-08-2008 20:57
A skąd takie informacje posiadłeś?
Cis jest rośliną najlepiej znoszącą przesadzanie w starszym wieku z iglaków. Tworzy zwarty system korzeniowy o dużej ilości drobnych korzeni doskonale utrzymujących bryłę korzeniową. Przed starym budynkiem Wydziału Ogrodniczego SGGW, wiele lat temu oczywiście, były sadzone cisy wysokości ok. 4 m, przesadzenie zniosły doskonale.
Oczywiście trzeba by to zrobić porządnie. U siebie "przesuwałem" żywotnika zach. "Aureospicata" wys. ok. 5m o około 1,5m. Sam! Bryła śr. ok. 1m. Zabezpieczona. Podcięta od dołu. Ciągnąłem wielokrążkiem, oczywiście bez podnoszenia, po dnie wykopu. Dużo łopatologii, ale filozofia niewielka. Rosnie i ma się dobrze. Mógłbym wyciąć w cholerę, ale rosło w miejscu strategicznym- zamykała ogród i zasłaniała widok na chałupę sąsiada. Dwa dni roboty- ale warto było.STRASS - 29-08-2008 17:57
Trzy lata temu przesadzałem kilkanaście piętnastoletnich cisów tworzących żywopłot.
Ciężka praca,a bryły korzeniowe jeszcze cięższe - bo olbrzymie.
Wszystkie sztuki bardzo dobrze tę operacje zniosły.
Proponuję go znacznie skrócić, odkopać szeroko i głęboko i w kilka chłopa.....